Şeffaf Diş Teli Tedavisi

Bugünki yazımızda Şeffaf Diş Teli tedavisi hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi dişlerdeki eğrilikleri, ayrıklıkları, yani dişlerdeki konum bozukluklarını düzelten bir tedavidir. Diş teli tedavisinin birçok çeşidi çıkmıştır. Onlardan en fazla merak ve ilgi uyandıranı ise şeffaf diş teli tedavisidir.

Metal braketler dişleri istenilen düzeyde düzeltse de estetik açıdan kötü görünmesi kullanım alanını ciddi anlamda daraltıyordu… Özellikle estetiğin önemli olduğu konumda olan insanlar diş teli tedavisinden kaçınıyorlardı. Bu sebeple araştırmacılar metal braketlerle aynı sonucu doğuracak ve estetik açıdan daha az belirgin sistemler geliştirmeye başladı. Şeffaf diş teli de bu süreçte gündem oluşturdu.

Görünmez (Şeffaf) Diş Teli Tedavisi Çeşitleri

Görünmez diş teli tedavisinin 3 çeşidi vardır.Bunlar;

 • Lingual Ortodonti
 • Şeffaf Plak
 • Şeffaf Braket

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti; diş telinin dişlerin dış tarafına değil de, dile bakan iç tarafına yapıştırılmasıyla yapılan ortodonti tedavisidir. Diş teli, dişlerin iç tarafında olduğu için dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünmez.

Bu durum lingual ortodontinin en büyük artısıdır. Bununla birlikte lingual ortodontinin dezavantajları da vardır:
-Dilde ciddi anlamda rahatız edici yaralar oluşturabilir ve yaşam konforunu düşürür.
-Tedavi süresini uzatabilir. Örneğin normal diş telleri ile bir senede bitecek vaka, lingual ortodonti ile 1,5 senede biter.
-Normal diş tellerinden ortalama 3 kat daha pahalıdır.

Lingual ortodonti ilk çıktığı yıllarda büyük ilgi görmesine rağmen şeffaf plak tedavisinin uygulanmaya başlamasından sonra önemini yitirmiştir.

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf Plak Tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde en az belli olanı ve en rahat olanıdır. En büyük avantajı takılıp daha çıkarılabiliyor olmasıdır. Normal diş teli tedavisinde yemek yerken yiyecekler dişlerinizin arasına kalabilir ve temizlik sıkıntısı oluşturabilir. Şeffaf plak tedavisinde ise plaklarınızı çıkartıp ağzınızda hiçbir şey yokken rahat rahat yemek yiyebilirsiniz. Şeffaf plaklar isminden de anlaşılacağı gibi dışarıdan bakıldığında hiç belli olmaz.

Şeffaf Plağın Dezavantajları

Şeffaf Plak Tedavisinin dezavantajları ise; dişlerde oluşan tüm düzeltememesidir, kullanım alanı sınırlıdır. Dişleri düzeltme hızı ve başarısı hastaların plaklarını günlük takma miktarlarına bağlıdır. Şeffaf plak tedavisinde en çok karşılaşılan sorun budur. Plakların günde en az 20 saat kullanılması gerekir. Normal diş telleri dişlere yapışık olduğu için böyle bir durum söz konusu değildir. Diş tellerinin takıldığı günden itibaren dişlerde düzelmeler başlar.

Şeffaf Plak Teli Dişleri Düzeltir Mi?

Dişlerdeki konum bozukluğunun düzeltilmesi için dişlere hareket verecek ortodontik kuvvetin oluşturulması gerekmektedir. Bu kuvvet oluşturulduktan sonra dişler düzelmeye başlamaktadır. Bu kuvvetin hangi sistem tarafından oluşturulduğunun bir önemi yoktur.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

Genellikle 2 haftada bir yeni plağa geçilerek tedaviye devam edilir. Yalnız bazı plaklar 1 hafta kadar bazıları ise 3 haftaya kadar kullanılabilir. Bu sebeple bir sonraki plağınıza ne zaman geçeceğinize diş hekiminiz karar vermelidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf plak tedavisinin ne kadar süreceği; dişlerdeki bozukluğun miktarına ve şeffaf plakların gün içerisinde ne kadar takıldığına bağlı olarak değişim göstermektedir.

Şeffaf Braket Nedir?

Bu tedavi yönteminde dişlerin üzerine yapıştırılan braketler metal değil şeffaftır. Şeffaf braketler metal diş tellerine göre çok daha az belli olur. Şeffaf diş telleri arasında en çok kullanılanı şeffaf braketlerdir. Şeffaf braket olarak kullanılabilecek 3 çeşit braket vardır. Bunlar;

 • Sert Plastik Braketler
 • Seramik Braketler
 • Safir Braketler
 • dir.

  Şeffaf Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

  Diş teli tedavisinin fiyatları hastadan hastaya değişiklikler göstermekle birlikte, net ve günncel fiyat için lütfen bizi arayınız.