Gebelikte (Hamilelikte) Diş Ağrısı

Gebelikte (Hamilelikte) Diş Ağrısı

Gebelik (Hamilelik) Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Etkiler?

Gebelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir veya birkaç dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Fakat hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığında bazı değişikliklerin olacağı da bir beklenmektedir. En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki yükseliş olup, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile ilişkilidir. Eğer plak uzaklaştırılmazsa dişeti iltihabına (gingivitis) sebebiyet verir. Bu durum hamilelik gingivitisi adını alır. Dişeti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır.

Bu tablo daha çok 4-6 aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler. Eğer jinjivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise ilerleyebilir. Hamile kadınlarda aynı zamanda hamilelik tümörü geliştirme riski de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır. Genellikle kendi haline bırakılmakla beraber, hastaya rahatsızlık veriyorsa veya çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa diş hekimi tarafından alınmalıdır.

Hamilelikte Diş Problemleri Nasıl Engellenir?

Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak temizlenmesi ve bakımı ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişlerin fırçalanması tavsiye edilir. Her gün tüm dişlerde diş ipliği ile temizlik işlemi de yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız su veya anti-plaque ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır. Dengeli beslenme ile birlikte B12 ve C vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından çok önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivitis gelişimini önler. Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda dişeti irritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

Gebelikte (Hamilelikte) Diş Hekimine Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Gidilmelidir?

Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa diş hekimi ziyaret edilmelidir. İlk 3 aylık dönemde temizlik yapılması uygundur.Diş hekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır. İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar temizlik önerilebilir. Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir.

Gebelik Sırasında Yapılmaması Gereken İşlemler Var Mıdır?

Genellikle acil olmayan işlemler hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 4. ve 6. aylar arasıdır. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda ise tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda takip eden doğum uzmanı ile iletişim kurulmalıdır. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraki döneme bırakılmalıdır.

Gebelik (Hamilelik) Döneminde Diş Röntgeni Zararlı Mıdır?

Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film çekilebilinir.Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak hamilelik döneminin sorunsuz geçmesi için gereklidir.

Dişler Gebelik (Hamilelik) Sırasında Daha Çabuk Mu Çürür?

Gebelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle “her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı kesinlikle yanlıştır.Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam oluşturur. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin sebepleri şunlardır;

 • Hamilelikte abur cubura aşırı istek belirmesi ve bunlar yendikten sonra diş fırçalamanın ihmal edilmesi
 • İlk aylarda görülen kusmalardan sonra ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi
 • gebelik hormonlarının  etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan annenin dişlerini fırçalamaktan kaçınması.
 • Bebeğin Diş Sağlığı İçin Alınması Gereken Önlemler Var Mıdır?

  Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Diş sağlığı için protein, A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler), C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyumdan (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) zengin gıdaların yeterince alınması gerekir. Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının
  yanı sıra genel vücut gelişimini de negatif yönde etkileyebilecektir. Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk adımdır.

  Antibiyotikler Bebeğin Dişleri için Güvenli Midir?

  Bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Ancak kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere neden olduğu kanısı doğru değildir. Dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubutetrasiklinlerdir. Bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır, fakat kullanılacak tüm antibiyotikler doğum doktoruna muhakkak danışılmalıdır.

  ”Her Doğumda Bir Diş Kaybedilir” Düşüncesi Doğru Mu?

  Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı  düşüncesi yanlıştır.Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bu dönemde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük 1200-1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardır. Hamilelik döneminde süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimi karşılanmalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli
  olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz. Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. Hamilelik sırasında beslenme hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar. Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde:
  A,C,D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alan meyveler ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile  , et , balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalıdır. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  Gebelik (Hamilelik) Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?

  Hamileliğin bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayında büyük çaplı diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir. Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda
  tedavi yapılmalıdır. Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alamaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir.

  Gebelikte (Hamilelik) Dişler İçin Anestezi Yapılabilir Mi?

  Gebelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın diş tedavilerinde kullanılan lokal
  anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır. Antibiyotik kullanımı, özellikle penisilin ve türevleri kullanımının bebek için herhangi bir sakıncası yoktur. Tetrasiklin gurubu antibiyotikler kesinlikle alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde tetrasiklin renklenmeleri dediğimiz renklenmeler oluşur.

  Gebelikte (Hamilelik) Gingivitisi Nedir?

  Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanama yapabilir. Hamilelik sırasında kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler nedeni östrojen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin ikinci ayında başlayıp sekizinci ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir. Günlük düzenli ağız diş bakımı yapmayan kişilerde oluşan ve diş etinin tahrişine neden olan bakteri plağı ya da diş taşı gibi etkenler hamilelik gingivitisi tablosunu daha ciddi boyutlara taşıyabilmektedir. Eğer dişlerde derin tartar birikimi varsa diş hekimi tarafından elimine edilmelidir. Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi tartar temizliği de özellikle hamileliğin ikinci üç ayında yapılamalıdır.

  Gebelikte (Hamilelik) Diş Çekimi Güvenli Midir?

  Dişin çürümesi demek bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşaması demektir. Diş eti rahatsızlıkları da kolay ve sık oluşabilir.
  İlk üç aylık dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe bile sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.
  İkinci üç aylık dönem:Bu dönem, hamilelik (gebelik) sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.
  Üçüncü üç aylık dönem:Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

  Daha fazla detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız.

  Kartaltepe Mah. Göktepe Sk. No. 1 (E-5 üzeri) Küçükçekmece İstanbul
  0 (212) 540 07 24
  0 (553) 840 07 24
  24 Saat Açığız
  info@skydent.com.tr