Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Dünyada en yaygın sağlık sorunlarından biri olan ve ülkemizde de diş çürükleri kadar çok fazla görülen diş eti hastalıkları, dişleri destekleyen diş etleri, çene kemikleri ve periodontal liflerin dişlerin üzerini kaplayan mikrobiyal dental plakla iltihaplanması nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklara denmektedir. Genellikle ağrıya neden olmadıkları için hastalar tarafından geçiştirilmektedir. Tedavide geç kalındığında da maalesef yetişkin insanlarda diş kaybının başlıca nedeni olan periodontitis hastalığının oluşmasına sebep olmaktadır. Daha da kötüsü iltihap ilerlerse kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

SİGARA

Yapılan araştırmalara göre, sigara içenlerin içmeyenlere göre diş eti hastalığına yakalanma riskini 4 kat daha fazladır. Sigara kullanan kişilerde lekeler sebebiyle diş yüzeyleri pürüzlü hale gelip plak birikimi artmaktadır.

BAKTERİLER

Dişlerdeki gıda artıkları temiz bir şekilde temizlenmediğinde yüzeyler pürüzlü hale gelerek bakteri birikiminin oluşmasına sebep olmaktadır. Diş etlerine yerleşen bakteriler, zararlı maddeler üreterek diş eti hastalıklarına sebep olmaktadır.

HORMON DEĞİŞİKLİĞİ

Hamilelik zamanında östrojen ve progesteron hormonlarında yükseliş meydana gelmektedir. Bu hormonal değişiklikler sebebiyle diş etlerinde kanama, hassasiyet, şişlik ve kızarıklık oluşmakta, hamilelikte görülen bu hastalık “gebelik gingivitisi” olarak bilinmektedir.

STRES

Stres, diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlıkları meydana gelmektedir. Dişlerin olması gerekenden daha fazla çiğneme gücüne maruz kalması, çene kemiklerinde erimelere ve beraberinde diş eti çekilmelerine neden olmaktadır.

İLAÇ KULLANIMI

Sistemik hastalıkların tedavisi sebebiyle kullanılan bazı ilaçlar diş eti büyümesine sebep olabilmektedir.

Kartaltepe Mah. Göktepe Sk. No. 1 (E-5 üzeri) Küçükçekmece İstanbul
0 (212) 540 07 24
0 (553) 840 07 24
24 Saat Açığız
info@skydent.com.tr