Ramazan ayında diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Ramazan ayında diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Oruç tutulurken yeme alışkanlıkları değiştiğinden dişlerin çürümeye daha yatkın hale gelmesinden dolayı iftardan ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerekmektedir.

Çürük oluşumunu engellemek için yanlız dişlerin değil dil altı ve diş eti, hatta yanakların iç kısımlarının da iyice temizlenmesi gerekmektedir.Ağız hijyeni için diş macunu ve diş ipinin yanı sıra ağız gargarası da kullanılmalı, eğer gargara yoksa tuzlu su ile de bu işlem yapılabilir.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayında sık sorulan sorulardan birinin de diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağıdır.Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu hakkında oldukça açıklayıcı bir cevap sunmuştur. "Diş fırçalamak orucu bozmaz. Ancak diş fırçalama işlemi sırasında kullandığımız diş macunu veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulabilir ve kazası gerekir. Riske atmak istemiyorsanız imsaktan önce ve iftardan sonra dişlerin fırçalanması en uygunu olacaktır." diye cevap belirtmiştir.

Oruş Tutarken Ağız Kokusu Neden Artar ve Nasıl Önlenir?

Oruç tutulurken gün boyu çiğneme işlemi olmadığı için ağızda tükürük miktarının azalmaktadır.Bu sebeple asit miktarının artmakta ve bunun da ağız kokusuna sebebiyet vermektedir..

Buna ek olarak tam temizliği yapılmamış dişler ve dişlerin arasında biriken bakteriler ile mideden ve boğazdan gelen bakteriler de ağız kokusuna sebep olabilir. Ağız kokusunun birçok sebebi daha vardır. Diş çürükleri ve diş eti iltihabı ağız kokusunun oluşmasında büyük oranda etkilidir. Ağız içinde çok önceden yapılmış köprüler ve protezler de var ise bunlar zamanla gıda birikimine sebep olur. Biriken gıdalar da ağızda kötü kokuya yol açabilir. Ancak ağız kokusu sadece ağız içinden kaynaklı sorunlardan oluşmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alma, diyabet, karaciğer, mide ve böbrek hastalıkları da ağız kokusunun sebepleri arasındadır. Ramazanda ağız kokusunu engellemenin bir yolu da tükürük üretiminin az olmaması için bol bol su tüketmektir. Her sahur ve iftar sonrasında diş ve ağız bakımı tam yapılmalıdır.

Oruç Tutarken Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Ramazanda diş tedavisi yapılmaktadır. Fakat genelde hastaların bu işlemleri iftardan sonraya bıraktığını görülmektedir. Orucun bozulması için mideye bir sıvı gitmesi gerekir. Tedavi sırasında kullanılabilecek ilaçlar, sıvılar da orucun bozulmasına sebebiyet verebilir. Bunun için hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Uygulama için su veya kan yutulmadığı sürece tedavinizi yaptırabilirsiniz.

Bu sorunun önüne geçmek için ramazandan önce ağız ve diş sağlığı bakımınızı yaptırmanız sorunu çözülmesine yardımcı olacaktır.

Oruç Tutarken Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Sahurda sıvı yemekler tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.Ağız ve diş sağlığı için meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, çilek, süt ürünleri, yoğurt, peynir gibi gıdaları daha çok tercih edilebilir.

Kartaltepe Mah. Göktepe Sk. No. 1 (E-5 üzeri) Küçükçekmece İstanbul
0 (212) 540 07 24
0 (553) 840 07 24
24 Saat Açığız
info@skydent.com.tr