Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı oluşumu, diş eti hastalıkları, çürük gibi dental problemlerin engellenmesi için en iyi yöntem bunların oluşmasını önceden önlemektir. Dişlerinizi günde en az iki defa doğru şekilde fırçalamak ve günde bir defa diş ipi yapmak yanında yılda en az iki defa diş hekiminize muayene olmak ve diş taşı temizliği yaptırmak dental sorunları önlemek için tavsiye ediyoruz.

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Diş yüzeyinde sürekli oluşan renksiz bakteri birikimine bakteri plağı denir. Bakteri plağı dişlerin fırçalanmasından 4 ila 12 saat sonra oluşmaya başlar, bu yüzden dişlerin günde en az iki defa fırçalanması tavsiye edilir. Bakteri plağı dişlerde biriktiğinde ve temizlenmediğinde sertleşerek diş taşını meydana getirir. Bakteri plağı ve diş taşı oluşumu yatkınlığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genellikle yaşlanmayla birlikte oluşum biraz daha hızlanır. Diş taşı, renk bozukluklarına da neden olur ve dişle çok sağlam bir bağ oluştur. Diş minesine sıkıca tutunan diş taşları sadece bir diş hekimi tarafından temizlenebilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş taşı temizliği aynı zamanda tartar temizliği veya detertraj olarak da bilinir. Bakteri plağının dişler üzerinde sertleşmesiyle oluşan sarı veya kahverengimsi rengi ile diş üzerinde fark edilebilen diş taşlarının temizlenmesi işlemi olarak tanımlanır. Diş hekiminiz öncelikle ağız içi muayenesi yaparak standart diş taşı temizliği mi yoksa diş eti hastalıklarında olduğu gibi daha ileri düzey bir temizlik mi yapılması gerektiğine karar verir.

Standart diş taşı temizliğinde diş hekiminiz, artıkları, plakları diş taşlarını dişlerinizin arasından ve diş eti çizginizden temizler. Arkasından da özel bir pasta ile her dişinizi parlatmak için polisaj yapar. Son olarak gerek görülürse diş ipiyle bazı diş aralarınızı temizler ve size diş ipi kullanımı ve fırçalama ile ilgili tavsiye ve önerilerini belirtir.

Küretaj

Diş hekiminiz muayene esnasında tüm dişlerinizin veya belirli bölgelerinin diş etinin altının yani kök yüzeylerinin temizlenmesi gerektiğine karar verebilir. Diş eti hastalıklarının ilk dönemi gingivitistir. Daha ileri aşamalarda periodontitis olabilir. Kemik ve diş kaybına kadar gidebilecek diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi çok önemlidir.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Diş taşı oluştuktan sonra ancak diş hekimi tarafından temizlenebilir, ancak bakteri plağı düzenli temizlenerek diş taşı oluşumu engellenebilir. Günde en az iki defa dişleri doğru şekilde fırçalamak ve bir defa diş ipi yapmak bakteri plağının oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş Taşı Temizliği için net ve uygun fiyatlardan faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kartaltepe Mah. Göktepe Sk. No. 1 (E-5 üzeri) Küçükçekmece İstanbul
0 (212) 540 07 24
0 (553) 840 07 24
24 Saat Açığız
info@skydent.com.tr